Roztocze: magiczna kraina we wschodniej Polsce.

Na Roztoczu znajduje się wiele interesujących miejsc z pięknymi widokami. Jest to także doskonały kierunek na wycieczki dla rodzin z dziećmi. Szlaki są proste i zachwycające, a cichy szum wody i bajeczna zieleń lasów wprowadzają w stan ogromnego spokoju i relaksu.

Wszystkie atrakcje na terenie Roztocza są łatwo dostępne. Szlaki oraz dojazdy są wyraźnie oznakowane, a za miejsca parkingowe w większości przypadków nie są pobierane opłaty. Wystarczy ruszyć w wybranym kierunku, aby rozpłynąć się w zachwytach nad urokami wschodniej Polski.

6 atrakcji, które warto zobaczyć na Roztoczu

1. Rezerwat Czartowe Pole

Początek szlaku może nie wzbudzać zachwytu, ale już po pokonaniu pierwszych kilku zakrętów pojawia się prawdziwa magia. Bujna roślinność i bajeczna zieleń, pomiędzy którą biegną drewniane pomosty doskonale wpisujące się w tej krajobraz, wprowadzają wędrowca w niezwykły świat Roztocza. Aurę spokoju potęguje cichy szum wody płynącej w rzece Sopot.
Rezerwat Czartowe Pole znajduje się w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej i ma powierzchnię 63 ha, a został utworzony w celu ochrony malowniczej doliny rzeki Sopot. Szlak ma długość blisko 1.5 km, a jego początek ma miejsce przy darmowym parkingu we wsi Hamernia.
Nazwa rezerwatu nawiązuje do czartów, które jakoby dawno temu przywłaszczyły sobie ten skrawek ziemi. Z czasem turystyka w tych rejonach zaczęła rozkwitać, a diabły jedynie z rzadka przemykają gdzieś między drzewami.

2. Baszta widokowa w Krasnobrodzie

Piękna, kamienna baszta widokowa z drewnianymi schodami i tarasami. Choć nieszczególnie wysoka to wyjątkowo masywna. Dumnie wznosi się nad nieczynnym kamieniołomem i pozwala nacieszyć oczy pięknymi widokami odległych wzniesień, a także panoramy samego Krasnobrodu i wraz ze znajdującym się tam zalewem.
Droga do baszty widokowej prowadzi po kilkudziesięciu kamiennych stopniach, wydrążonych w skale. Wzniesienie jest łagodne i nie sprawia problemów z podejściem.

3. Stawy Echo

Są to 4 sztuczne zbiorniki wodne, których głębokość nie przekracza 1.5 metra, a ich powierzchnia to około 40 ha. Znajdują się na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na północnym brzegu ostatniego oczka utworzone zostało strzeżone kąpielisko, będące doskonałym sposobem na zaznanie odrobiny ochłody w cieplejsze dni.
Nieopodal znajduje się platforma widokowa, na którą również warto wejść. Roztacza się z niej piękny widok na wszystkie cztery stawy oraz otaczającą je zieleń. Przy odrobinie szczęścia pomiędzy stawami można będzie dostrzec pasące się koniki polskie, a tuż za terenem stawów często z zaciekawieniem wyglądają dzicy mieszkańcy lasu.

4. Kamieniołom w Nowinach

Tuż przed kamieniołomem znajduje się niewielki parking na kilkanaście samochodów. Zwiedzanie warto zacząć od baszty widokowej. Można z niej podziwiać cały majestat kamieniołomu wraz z jego wysokimi ścianami, na których doskonale widoczna jest geologiczna budowa Roztocza. W przeciwnym kierunku roztacza się piękny widok na Puszczę Solską.
Po kamieniołomie można się dość swobodnie poruszać. Ograniczone są jedynie niektóre fragmenty oraz brzegi skarp, które grożą obsunięciem.

5. Zagroda Guciów – Skansen Etnograficzny

Jedno z niewielu miejsc na Roztoczu, gdzie obowiązują bilety wstępu. Na szczęście są to opłaty bardziej symboliczne. W zamian podróżni otrzymają możliwość skosztowania pysznych posiłków w gospodzie, a także zwiedzenia skansenu samodzielnie lub z przewodnikiem.
Znajdujące się tam chaty i stodoły wyposażone są w oryginalne przyrządy i meble z końca XIX wieku. Całość robi ogromne wrażenie. Szczególnie w połączeniu z otaczającą je naturą.
Niezwykle interesującą ciekawostką jest fakt, że jest to jedyne miejsce w Polsce, w którym na własne oczy można ujrzeć ponad 8 kilogramowy meteoryt, liczący 4.6 miliona lat oraz pochodzący z Merkurego. Jego autentyczność potwierdzona jest stosownym certyfikatem oraz badaniami przeprowadzonymi w USA przez zespół specjalistów.

6. Szumy nad Tanwią

Kilometr od rozpoczęcia szlaku pojawiają się pierwsze progi skalne, z których z hałasem spada woda płynąca korytem rzeki. Wodospady powstały w skutek ruchów tektonicznych, które kształtowały Karpaty.
Niedługo po minięciu Źródełka Miłości oczom wędrowców ukaże się największy na Roztoczu wodospad. Ma on 1.5 m wysokości oraz 9 m szerokości. Widok oraz szum fal z rzeki Jeleń robi ogromne wrażenie.