Grenlandia bardzo szybko traci lód

Nowe badanie podsumowuje, że tempo utraty lodu na Grenlandii w tym stuleciu będzie prawdopodobnie znacznie wyższe niż w jakimkolwiek stuleciu w ciągu ostatnich 12 000 lat.

Badania wspierane przez amerykańską National Science Foundation zostały opublikowane w czasopiśmie Nature. Badanie wykorzystuje modelowanie pokrywy lodowej, aby zrozumieć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość pokrywy lodowej Grenlandii. Naukowcy wykorzystali nowe, szczegółowe rekonstrukcje starożytnego klimatu, aby napędzać model, i zweryfikowali model z rzeczywistymi pomiarami współczesnych i starożytnych rozmiarów lądolodu.

Odkrycia umieszczają współczesny upadek pokrywy lodowej w kontekście historycznym, podkreślając, jak ekstremalne i niezwykłe mogą być przewidywane straty w XXI wieku — twierdzą naukowcy.

„Zasadniczo zmieniliśmy naszą planetę tak bardzo, że tempo topnienia pokrywy lodowej w tym stuleciu jest na poziomie wyższym niż cokolwiek, co widzieliśmy w warunkach naturalnej zmienności pokrywy lodowej w ciągu ostatnich 12 000 lat” – mówi Uniwersytet w Buffalo Geolog Jason Briner, który prowadził badanie.

„Wyrzucimy to z wody, jeśli nie dokonamy poważnych redukcji emisji gazów cieplarnianych” – mówi Briner. „Tempo utraty masy może być około czterokrotnie wyższe od najwyższych wartości obserwowanych przy naturalnej zmienności klimatu w ciągu ostatnich 12 000 lat”.

On i jego koledzy twierdzą, że wyniki potwierdzają potrzebę podjęcia działań przez kraje na całym świecie już teraz w celu spowolnienia spadku pokrywy lodowej i złagodzenia wzrostu poziomu morza.

Chociaż projekt skupiał się na południowo-zachodniej Grenlandii, badania pokazują, że zmiany w tempie utraty lodu w tym regionie ściśle korespondują ze zmianami w całej pokrywie lodowej Grenlandii.

1 thought on “Grenlandia bardzo szybko traci lód

  1. Zastraszające jest, jak szybko postępują zmiany na Grenlandii. Planeta ma miliardy lat, a w ciągu kilkudziesięciu lat paliwa kopalne rujnują klimat.

Comments are closed.