Pierwsza wizyta we Francji: co zwiedzać i co robić

Francja jest najsławniejszym turystycznym krajem nie bez powodu. W tym kraju jest mnóstwo artystycznych i architektonicznych arcydzieł, niezwykłych muzeów i naturalnych krajobrazów, a także historii, która jest starsza nawet od historii Rzymian. Do tego dobre wino, żywność i kultura kulinarna, która jest obecna we wszystkich dużych miastach i małych miasteczkach. Największą trudnością turysty jest to, dokąd powinien się udać najpierw.

Paryż

Elegancka stolicy Francji musi być odwiedzona co najmniej raz. Każdy z całą pewnością zakocha się w tym mieście. Warto odwiedzić Wieżę Eiffla, a następnie udać się pieszo lub rowerem wzdłuż Sekwany do katedry Notre Dame. Należy również odwiedzić Luwr podczas pobytu w Paryżu.

Dolina Loary

Wokół Doliny Loary porozrzucane są wspaniałe zamki. Latem warto zwiedzić ogrody w Chateau de Villandry i Zamek w Azay-le-Rideau po zmroku. Wyjeżdżając do Tours, Blois lub do Amboise warto wypożyczyć rower, aby móc przejechać się wzdłuż Loary.

Lazurowe Wybrzeże

Jest tu bardzo tłoczno w okresie letnim. Nadmorska miejscowość Nicea jest królową Lazurowego Wybrzeża. To właśnie w Nicei znajdują się muzea sztuki nowej generacji, Belle Epoque architektury, żwirowe plaże i legendarna promenada.

Prowansja

Zanim wybierzesz się w te regiony, sprawdź czy masz naładowany telefon, ponieważ w Prowansji na pewno będziesz robić wiele zdjęć. Zaczynając od Marsylii, tysiącletniego portu z muzeami, przechodząc przez wspaniałe rzymskie amfiteatry i akwedukty w Nimes, Orange i na Pont du Gard. Pola lawendowe i sady wiśniowe są niezwykle charakterystyczne dla tego regionu.

Szampania

Gdzie indziej można wypić szampana w stuletnich piwnicach i zwiedzić winnice i średniowieczne malownicze wioski jeżeli nie w Szampanii? Będąc w Reims lub Epernay należy odwiedzić Pommery, Mumm, Moet & Chandon, a także inne duże domy szampana.

Bretania i Normandia

Wietrzna część Francji, a więc Bretania i Normandia, są wręcz stworzone dla pasjonatów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i dla miłośników historii. Można tam spacerować po szczycie klifów i skalistych wybrzeżach. Znajdują się tam starożytne zabytki przesiąknięte tradycjami i legendami. Góra Saint-Michel to magiczna wyspa, można tam spacerować boso po piasku.

Alpy Francuskie

Francuskie Alpy można nazwać ogromnym placem zabaw, który jest pełen w trakcie sezonu narciarskiego (od grudnia do kwietnia), kiedy szalenie trudne stoki i szlaki zachęcają żądnych adrenaliny osób do przyjazdu. Największym zainteresowaniem cieszy się najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc, a także miasto Chamonix.

1 thought on “Pierwsza wizyta we Francji: co zwiedzać i co robić

  1. Podobno Francuzi słabo radzą sobie z angielskim, lub udają, że nie znają, więc dobrze jest nauczyć się podstawowych zwrotów w języku francuskim.

Comments are closed.