Szwedzkie atrakcje. Czym zachwyca prowincja Dalsland?

Szwecja to piękne miasta i nadmorskie osady, w których turystyka ma się doskonale. To również pełne skarbów prowincje, na terenie których każdy z nas może znaleźć dla siebie coś ciekawego. Jedną z tych prowincji, na teren której warto zajrzeć w czasie wycieczki po Szwecji, jest Dalsland. Czym może ona oczarować turystów?

Prowincja Dalsland to prowincja niewielka, na terenie której nie spotkamy zbyt wielu stałych mieszkańców. Nie oznacza to jednak, że turyści nie będą zadowoleni z pobytu na jej terenie. Szwecja ma się tu czym pochwalić, a wycieczki po tej prowincji mogą sprawić turystom wiele radości. Wielkim walorem tej prowincji jest położenie w pobliżu granicy z Norwegią, turystów przyciąga też leżące w tej części kraju jezioro Wener. Prowincja ta jest idealnym obszarem na wypoczynek dla tych, którzy mają wyjątkową słabość do sportów wodnych. Tu mogą liczyć na rewelacyjne warunki do aktywnego wypoczynku, a piękna okolica staje się dodatkowym walorem dla każdego, dla kogo Szwecja ma się stać kierunkiem aktywnych i pełnych przygód wakacji. Znajdujące się na terenie tej prowincji rzeki i jeziora znane są przecież i z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych, i z gęstej sieci szlaków turystycznych. To dzięki nim wodniacy mogą urządzać ciekawe wycieczki po okolicy i łączyć jej zwiedzanie z aktywnym wypoczynkiem. Osób, które chętnie korzystają z takich możliwości, jest coraz więcej.

Wśród tych atrakcji, którymi może zachwycić turystów Szwecja na terenie tej prowincji, ważne miejsce zajmuje Kanał Dalslandzki. To jedna z najpotężniejszych i najpiękniejszych dróg wodnych, jakimi może się pochwalić Europa. Kanał ten liczy sobie aż 254 km długości, przy czym tylko 10 km tej trasy jest efektem ludzkiej pracy. Pozostała część kanału została stworzona w naturalny sposób przez rzeki i jeziora, które tworzą tu unikalny system. Dzięki kilku technicznym rozwiązaniom można ten kanał bez problemów pokonać statkiem, który zresztą stał się najważniejszą atrakcją turystyczną prowincji. Jakimi atrakcjami może się pochwalić sam kanał? Jego dumą są liczne śluzy oraz akwedukty, które na turystach robią ogromne wrażenie. Na uwagę zasługują też takie wioski, jak Bengtsfors oraz Dals-Ed. Są one uznawane za najpiękniej położone osady w tej części Skandynawii. Innym walorem tej szwedzkiej prowincji są wspaniałe krajobrazy oraz przyroda, która pomimo rozwijającej się turystyki wciąż może zadziwiać swym dziewiczym charakterem. Efekt? Wycieczki po terenie prowincji Dalsland stają się idealną propozycją nie tylko dla wodniaków, ale też dla wszystkich miłośników przyrody.

Nie brak też na terenie tej prowincji ciekawych miejsc dla miłośników zabytków oraz ciekawych budowli. Z pewnością warto odwiedzić główne miasto tego regionu. To Amal – stolica prowincji i ciekawy cel wycieczki dla turystów, którzy interesują się historią kolei. Z myślą o nich na terenie miasta powstało Muzeum Kolejnictwa, które wzbudza spore zainteresowanie. Innym miastem, które zdobyło wielką sławę, jest pobliska Forsbacka. Jej popularność jest już efektem organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych, przy czym imprezą najważniejszą jest tu lipcowy Festiwal Bluesa.